Komisja Śledcza do zbadania sprawy przebiegu procesu legislacyjnego ustaw nowelizujących ustawę z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych i wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych w zakresie dotyczącym gier na automatach o niskich wygranych i wideoloterii oraz do zbadania legalności działania organów administracji rządowej badających ten proces (SKGZ)

sobota, 27 lutego 2010

Posiedzenie nr 1 - 6 listopada 2009 r.

6 listopada 2009 r.

Komisja Śledcza do zbadania sprawy przebiegu procesu legislacyjnego ustaw nowelizujących ustawę z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych i wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych w zakresie dotyczącym gier na automatach o niskich wygranych i wideoloterii oraz do zbadania legalności działania organów administracji rządowej badających ten proces, obradująca pod przewodnictwem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego oraz posła Mirosława Sekuły (PO), przewodniczącego Komisji, dokonała:

– wyboru prezydium Komisji.

W posiedzeniu udział wziął Bronisław Komorowski marszałek Sejmu RP.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Robert Madejski dyrektor Biura Komisji Sejmowych, Maciej Lewandowski i Tomasz Osiński – wicedyrektorzy Biura Legislacyjnego, Małgorzata Adameczek, Małgorzata Cholewa, Andrzej Kniaziowski, Mariusz Pawełczyk – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Szanowni państwo, witam wszystkich bardzo serdecznie. Otwieram pierwsze, zwołane na podstawie art. 20 ust. 2 regulaminu Sejmu, posiedzenie Komisji Śledczej do zbadania sprawy przebiegu procesu legislacyjnego ustaw nowelizujących ustawę z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych i wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych w zakresie dotyczącym gier na automatach o niskich wygranych i wideoloterii oraz do zbadania legalności działania organów administracji rządowej badających ten proces.
 Porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia przewiduje dokonanie wyboru prezydium Komisji, czyli wybór przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego Komisji.
 Przypominam, że na podstawie art. 163a ust. 3 regulaminu Sejmu, uchwały Komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 członków Komisji. Czy jest kworum? Czy są wszyscy? Jest siedmiu posłów, członków Komisji wybranych przez parlament. Przypomnę, że w skład Komisji wchodzą pan poseł Bartosz Arłukowicz, pani poseł Beata Kempa, pan poseł Sławomir Neumann, pan poseł Mirosław Sekuła, pan poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk, pan poseł Jarosław Urbaniak i pan poseł Zbigniew Wassermann... Nie tylko mamy kworum, ale mamy Komisję w pełnym składzie. Stwierdzam kworum.
 Przypomnę, że Komisja na podstawie art. 20 ust 3 regulaminu Sejmu powołuje i odwołuje członków prezydium w głosowaniu jawnym, większością głosów. Głosowanie jawne na posiedzeniu Komisji odbywa się przez podniesienie ręki i obliczenie głosów przez sekretarzy Komisji. Czy są na sali sekretarze Komisji? Tak. Dziękuję bardzo.
 Głosowanie przeprowadzimy według zasady: kto jest za?, kto jest przeciw?, kto się wstrzymał od głosu? Wybór zostanie dokonany, jeżeli kandydat na daną funkcję uzyska więcej głosów „za” niż „przeciw”. Głosy „wstrzymujące się” nie będą brane pod uwagę.....
 Jeżeli nie ma zastrzeżeń, to przystępujemy do wyboru przewodniczącego Komisji.
 Zwracam uwagę, że w przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów, uzyskanie przez pierwszego w kolejności kandydata zwykłej większości głosów spowoduje jego wybór na przewodniczącego Komisji. Nie poddajemy wtedy pod głosowanie dalszych kandydatur. Czy powyższe zasady głosowania i wynikające z nich konsekwencje są dla wszystkich państwa posłów jasne? Czy coś wymaga wyjaśnienia? Nie. Nikt nie zgłasza wątpliwości. Dziękuję. Proszę członków Komisji o zgłaszanie kandydatur na przewodniczącego Komisji Śledczej.
 Proszę, pan poseł Urbaniak.

Poseł Jarosław Urbaniak (PO):
 Dziękuję, panie marszałku. Zgłaszam kandydaturę pana posła Mirosława Sekuły.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję. Czy są inne zgłoszenia? Proszę, pan poseł Arłukowicz.

Poseł Bartosz Arłukowicz (Lewica):
 Panie marszałku. Szanowni państwo. Zwracam się z uprzejmą prośbą. Apeluję i proszę członków Platformy Obywatelskiej... Proszę, abyście państwo raz jeszcze zechcieli przemyśleć...

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Bardzo pana przepraszam, ale pytałem, czy są inne zgłoszenia jeżeli chodzi o kandydata na przewodniczącego Komisji.

Poseł Bartosz Arłukowicz (Lewica):
 Właśnie w tej sprawie, panie marszałku...

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Nie proszę o apele... Czy pan chce kogoś zgłosić? Czy ma pan jakąś kandydaturę?

Poseł Bartosz Arłukowicz (Lewica):
 Apeluję do członków Platormy Obywatelskiej...

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Czy zgłasza pan inną kandydaturę?

Poseł Bartosz Arłukowicz (Lewica):
 Panie marszałku, chcę zaapelować do członków Platformy...

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Raz jeszcze panu tłumaczę, że to nie jest czas apeli, tylko zgłaszania kandydatur.

Poseł Bartosz Arłukowicz (Lewica):
 Zgłaszam kandydaturę pana posła Franciszka Stefaniuka. Jest to człowiek z dużym doświadczeniem parlamentarnym. Ma duże doświadczenie zawodowe i wysokie morale. Jest przewodniczącym Komisji Etyki Poselskiej i marszałkiem Sejmu. Sądzę, że dla przyzwoitości prac tej Komisji i przyzwoitości polskiej polityki nikt nie powinien być sędzią w swojej sprawie. Zgłaszam pana posła Stefaniuka na przewodniczącego.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję. Czy są dalsze kandydatury? Nie ma innych zgłoszeń. Panie pośle Sekuła, czy zgadza się pan na objęcie funkcji przewodniczącego Komisji?

Poseł Mirosław Sekuła (PO):
 Tak, panie marszałku. Zgadzam się.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję. Czy pan, panie pośle Stefaniuk, zgadza się?

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję. Pan poseł Stefaniuk nie wyraził zgody. W takim razie mamy tylko jedną kandydaturę. Na przewodniczącego Komisji zgłoszono pana posła Sekułę. Przejdziemy do głosowania.
 Szanowni państwo, przechodzimy do głosowania. Kto z państwa jest za wyborem na przewodniczącego Komisji pana posła Mirosława Sekułę? Kto jest za? Dziękuję. Kto jest przeciw? Dziękuję. Kto się wstrzymał? Dziękuję.
 Proszę o podanie wyników głosowania.

Sekretarz Komisji Andrzej Kniaziowski:
 Czterech posłów było za. Nikt nie był przeciw. Trzech posłów wstrzymało się od głosu.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Szanowni państwo, stwierdzam, że przewodniczącym Komisji został pan poseł Mirosław Sekuła. Czterech posłów było za. Żaden z posłów nie był przeciw. Trzech posłów wstrzymało się od głosu. Serdecznie gratuluję, panie pośle. Zapraszam tutaj. Proszę zająć miejsce przewodniczącego Komisji.
 Przechodzimy do wyboru wiceprzewodniczących Komisji. Bardzo proszę o zgłaszanie kandydatur. Pan poseł Sekuła, proszę.

Przewodniczący poseł Mirosław Sekuła (PO):
 Panie marszałku. Wysoka Komisji. Szanowni państwo. Zgłaszam kandydaturę pana posła marszałka Franciszka Stefaniuka. Uzasadnienie jest takie same jak to przed chwilą powiedział pan poseł Arłukowicz. Dziękuję.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję bardzo. Czy są inne zgłoszenia? Proszę. Pani poseł Kempa.

Poseł Beata Kempa (PiS):
 Zgłaszam kandydaturę na funkcję wiceprzewodniczącego Komisji pana posła Zbigniewa Wassermanna. Pragnę jednocześnie poinformować, że w przypadku wybrania i objęcia tej funkcji, pan poseł jednocześnie zobowiązuje się zrezygnować z pracy i przewodniczenia w Komisji ds. zbadania okoliczności śmierci pana Krzysztofa Olewnika. Kontynuując uzasadnienie mogę jeszcze powiedzieć, że skoro Platforma Obywatelska wybrała już jak wybrała, dobrze by było, aby największy klub opozycyjny miał swojego przedstawiciela w prezydium. Dziękuję bardzo.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję. Czy są dalsze zgłoszenia?

Poseł Sławomir Neumann (PO):
 Panie marszałku, zgłaszam kandydaturę pana posła Arłukowicza.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję. Czy są inne kandydatury? Nie ma więcej zgłoszeń. Szanowni państwo, zgłoszono trzy kandydatury. Musimy jeszcze podjąć decyzję co do liczby wiceprzewodniczących. Najprościej będzie, jeżeli okaże się, że liczba wiceprzewodniczących jest taka sama jak liczba kandydatów. Proszę, panie marszałku.

Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk (PSL):
 Panie marszałku, czy jest taka możliwość, aby było trzech wiceprzewodniczących?

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Proszę, aby inaczej pan to sformułował. Niech to będzie wniosek. Proszę o zgłaszanie propozycji co do liczby wiceprzewodniczących Komisji.

Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk (PSL):
 Składam wniosek, aby w skład prezydium wchodziło trzech wiceprzewodniczących.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję. Pan marszałek Stefaniuk proponuje, aby było trzech wiceprzewodniczących. Czy są inne propozycje?

Poseł Sławomir Neumann (PO):
 Proponuję dwóch wiceprzewodniczących.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję. Czy są inne propozycje? Nie ma. W takim razie proponuje poddać to pod głosowanie.
 Kto z państwa jest za przyjęciem wniosku, aby w Komisji było trzech wiceprzewodniczących? Dziękuję. Kto jest przeciw? Dziękuję. Kto się wstrzymał? Dziękuję. Proszę sekretariat o podanie wyników głosowania.

Sekretarz Komisji Andrzej Kniaziowski:
 Trzech posłów było za. Czterech posłów było przeciw. Nikt się nie wstrzymał od głosu.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję bardzo. Głosowanie nad drugą propozycją byłoby bezprzedmiotowe. Z samej logiki wynika, że przyjęliśmy wniosek zgodnie z którym Komisja będzie liczyć dwóch wiceprzewodniczących. Zdecydowali państwo, że będzie dwóch wiceprzewodniczących Komisji. Kandydatury są trzy. Poddam je pod głosowanie. Najpierw jednak zadam pytanie, czy wszystkie trzy osoby wyrażają zgodę i chęć? Panie pośle? Panie marszałku Stefaniuk? Wyraża pan zgodę na objęcie funkcji wiceprzewodniczącego?

Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk (PSL):
 Skoro przegłosowano, że Komisja ma liczyć dwóch wiceprzewodniczących, to uważam, że powinni być nimi posłowie z kolejno dwóch największych klubów. Chodzi o to, aby już na wstępie była atmosfera pełnego konsensusu. W związku z tym, ja rezygnuję. Dziękuję.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Pan marszałek nie wyraża zgody na objęcie funkcji wiceprzewodniczącego. Dziękuję.
 Czy pan poseł Zbigniew Wassermann wyraża zgodę?

Poseł Zbigniew Wasserman (PiS):
 Tak.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję. Czy pan poseł Arłukowicz wyraża zgodę na objęcie funkcji wiceprzewodniczącego?

Poseł Bartosz Arłukowicz (Lewica):
 Tak, panie marszałku. Dziękuję.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 W związku z tym, że pan marszałek Stefaniuk zrezygnował, mamy już tylko dwie kandydatury. Zdecydowali państwo, że w skład prezydium będzie wchodziło dwóch wiceprzewodniczących. W związku z powyższym przystępujemy do wyboru wiceprzewodniczących. Proponuję, abyśmy wyboru dokonali w głosowaniu łącznym. Czy zgadzacie się państwo na takie rozwiązanie? Nie. Nie ma zgody na to. W takim razie przechodzimy do głosowania nad poszczególnymi kandydaturami.
 Kto z państwa jest za przyjęciem kandydatury pana posła Zbigniewa Wassermanna na stanowisko wiceprzewodniczącego? Dziękuję. Kto jest przeciw? Dziękuję. Kto się wstrzymał? Dziękuję.
 Proszę o podanie wyników głosowania.

Sekretarz Komisji Andrzej Kniaziowski:
 Dwóch posłów było za. Czterech posłów było przeciw. Jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
 Dziękuję. Stwierdzam, że pan poseł Wassermann nie uzyskał wystarczającej liczby głosów aby objąć funkcję wiceprzewodniczącego Komisji. Przechodzimy do głosowania nad kolejną kandydaturą.
Kto z państwa za przyjęciem kandydatury pana posła Bartosza Arłukowicza na stanowisko wiceprzewodniczącego? Dziękuję. Kto jest przeciw? Dziękuję. Kto się wstrzymał? Dziękuję.
 Proszę o podanie wyników głosowania.

Sekretarz Komisji Andrzej Kniaziowski:
 Czterech posłów było za. Żaden z posłów nie był przeciw. Trzech posłów wstrzymało się od głosu.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:
  Dziękuję. Stwierdzam, że pan poseł Arłukowicz został wiceprzewodniczącym Komisji. Gratuluję, panie pośle.
 Komisja zdecydowała, że będzie dwóch wiceprzewodniczących. W tej chwili dokonano wyboru tylko jednego wiceprzewodniczącego. Skład prezydium będzie można uzupełnić w przyszłości. Na dzień dzisiejszy wybrano dwuosobowy skład prezydium. Będzie go można uzupełnić. Jest jeden wakat.
 Informuję, że przewodniczącym Komisji został pan poseł Mirosław Sekuła. Zastępcą przewodniczącego został pan poseł Bartosz Arłukowicz. Gratuluję i proszę zająć miejsce przy stole prezydialnym.
 Na tym kończę moją rolę. Dziękuję. Oddaję głos panu przewodniczącemu Sekule.
 Proszę.

Przewodniczący poseł Mirosław Sekuła (PO):
 Panie marszałku. Wysoka Komisjo. Szanowni państwo.
 Dziękuję za powierzenie mi tej odpowiedzialnej funkcji. Chcę zaproponować sposób postępowania. Proponuję, aby we wtorek o godz. 12.00 odbyło się posiedzenie prezydium Komisji. Zapraszam jednak na nie serdecznie wszystkich członków Komisji. Proszę jednocześnie wszystkich członków Komisji, aby do wtorku, do godz. 11.00 złożyli propozycje planu prac oraz propozycje sposobu pracy Komisji. Proszę to zrobić albo bezpośrednio u mnie, albo w sekretariacie Komisji. Mam nadzieję, że na tymże spotkaniu prezydium opracujemy plan i wytyczne co do naszej dalszej pracy. Prezydium podejmie decyzje w tej sprawie na pierwszym posiedzeniu w czwartek 12 listopada.
 Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Pani poseł Kempa, proszę.

Poseł Beata Kempa (PiS):
 Panie przewodniczący, ponieważ Platforma Obywatelska w uchwale powołującej naszą Komisję wyznaczyła nam dosyć szybkie tempo prac, uważam że powinniśmy zastanowić się nad fundamentalną kwestią jaką jest powołanie stałych ekspertów, którzy pomogliby nam w pracach Komisji do spraw tzw. afery hazardowej. Mam ze sobą pismo. Liczyłam, że Platforma nie będzie chciała być sędzią we własnej sprawie. Stało się jednak inaczej. Byłam pełna nadziei że będzie inaczej niż się stało.
 Proponujemy, aby prezydium Komisji zwróciło się do Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji Transparenty International Polska oraz do uniwersytetów ekonomicznym z prośbą o wskazanie kandydatów na stałych ekspertów Komisji. W uchwale Sejmu z dnia 2 listopada o powołaniu Komisji śledczej jest mowa o wymogu udziału osób dających rękojmie właściwego wykonywania obowiązków doradcy, w szczególności osób dysponujących wiedzą, przygotowaniem zawodowym i doświadczeniem. Wskazane organizacje pozarządowe, aczkolwiek zdajemy sobie sprawę że te nie są jedyne, zajmują się problematyką zwalczania korupcji i przejrzystości życia publicznego i propagowania właściwych standardów funkcjonowania państwa. Zaproponowane przez te organizacje i uniwersytety osoby dają gwarancję rzetelnego, bezstronnego i prawidłowego wykonywania prac Komisji. Jest to niezwykle ważne. Uważam, że należy z takim pytaniem zwrócić się do przedstawicieli świata nauki.
 Panie przewodniczący, składam to pismo z wielką nadzieją, że prezydium zwróci się z pomocą do organizacji pozarządowych i uniwersytetów ekonomicznych.
 Dziękuję.

Przewodniczący poseł Mirosław Sekuła (PO):
Pani poseł, każdy poseł ma prawo zgłaszać kandydatów na ekspertów. Rozumiem, że pani to teraz zrobiła. Pan poseł Wassermann, proszę.

Poseł Zbigniew Wasserman (PiS):
 Panie przewodniczące, proponuję, aby prezydium zwróciło się do służb specjalnych i Komendy Głównej Policji z prośbą o udostępnienie analiz rynku hazardowego za okres objęty pracami Komisji. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Mirosław Sekuła (PO):
 Przyjmuję to jako propozycję. Na pewno rozpatrzymy to we wtorek podczas spotkania prezydium. Raz jeszcze zapraszam wszystkich członków Komisji. Jeżeli nie ma innych spraw, to chcę państwu serdecznie podziękować. Dziękuję, panie marszałku. Szanowni państwo, zamykam posiedzenie Komisji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy